NTI Śląsk - logo

Niskie koszty ogrzewania domu – dla mieszkańców Katowic i nie tylko…

W poprzednich latach kwestia ogrzewania domu nie była aż tak istotna jak obecnie zarówno na etapie budowy domu jak i jego modernizacji. System ogrzewania traktowano jako niewidoczny i mało istotny element domu, a większą uwagę przywiązywano do wystroju wnętrz i wyboru sprzętu AGD. W poprzednich latach koszty centralnego ogrzewania domu nie były zauważalne jak obecnie również dlatego, że stosunkowo niskie były ceny paliw i energii.

Dzisiaj Katowice i całe województwo Śląskie, styka się z coraz wyższymi kosztami paliw i energii, a także ciepła dostarczanego np. z ciepłowni. Wskutek oszczędzania na ogrzewaniu, pomieszczenia są niedogrzewane, czego objawem są namacalnie – zimne grzejniki.

Czy jest możliwe jeszcze tanie i ekologiczne ogrzewanie domu?

Do naszej firmy NTI Śląsk trafiają mieszkańcy Katowic i całego regionu, którzy często są na etapie budowy nowego domu, zastanawiają się nad możliwością uzyskania kosztów ogrzewania. W przypadku nowego domu wybór systemu ogrzewania zależy od wielu czynników. Centralne ogrzewanie domu oraz podgrzewanie ciepłej wody użytkowej stanowią przeważającą część jego rocznych kosztów eksploatacji. W zależności od standardu izolacji cieplnej oraz rodzaju budynku (dom wolnostojący, bliźniaczy lub szeregowy, itd.) oraz zapotrzebowania na cwu, łączne koszty ogrzewania co oraz podgrzewania cwu, stanowią od 70-90% całkowitych rocznych kosztów eksploatacji. W porównaniu do centralnego ogrzewania, koszty zakupu energii elektrycznej dla oświetlenia czy też dla zasilania sprzętu AGD są bardzo niskie. Dobór optymalnego systemu grzewczego to szczególnie ważna, o ile nie najważniejsza kwestia, aby zapewnić sobie niskie całkowite koszty użytkowania domu na kolejne lata jego użytkowania – bez względu na to czy miejscem lokalizacji domu jest Katowice, czy jakiekolwiek inne miejsce.


Rys. Poglądowy bilans zużycia ciepła i energii elektrycznej dla budynku jednorodzinnego (na podstawie asue.de).

Przykłady zastosowania ogrzewania dla Katowic, regionu Śląskiego…

Systemy ogrzewania, jakie oferuje firma NTI Śląsk z Katowic, można instalować być m.in. w domach jedno- i wielorodzinnych oraz w obiektach użyteczności publicznej, biurowych, przemysłowych – praktycznie wszystkich, gdzie istnieje zapotrzebowanie na ciepło, a także na energię elektryczną. Montaż urządzeń realizowany jest przez naszą wykwalifikowaną kadrę, a pełna obsługa serwisowa, gwarancyjna i pogwarancyjna prowadzona jest przez nas bez względu na lokalizację domu: czy jest on w Katowicach, czy innym mieście lub regionie. Oferowane przez nas instalacje co, to kompletne rozwiązania systemowe dostosowane do rodzaju budynku i preferencji inwestora – od kotła po grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Szczególnie atrakcyjne pod względem kosztów eksploatacji są rozwiązania oparte o kotły kondensacyjne oraz kolektory słoneczne, które zapewniają maksymalnie bezpieczną, komfortową i bezobsługową pracę.

 


Rys. Wiszący gazowy kocioł kondensacyjny z podgrzewaczem uniwersalnym (multiwalentnym) współpracujący z kolektorami słonecznymi – podgrzewanie ciepłej wody użytkowej i wspomaganie centralnego ogrzewania budynku.

Porównanie kosztów ogrzewania – kotły gazowe, olejowe, na drewno…

Często Klienci stają przed dylematem czy warto wymienić „stary piec co” na nowy? A jeżeli tak to jaki kocioł i jaką instalację co zastosować wtedy? Trzeba wziąć pod uwagę zarówno dostęp budynku do paliwa, w szczególności do sieci gazowej, jak też koszty inwestycji oraz eksploatacji. Porównanie kosztów ogrzewania możliwe jest do przeprowadzenia w odniesieniu do jednostki wytworzonego ciepła – kWh.

Jaka jest definicja jednostki ciepła – kWh? Można to przedstawić prostym sposobem – gdy spali się 1 litr oleju opałowego, albo 1m3 gazu ziemnego, to wydziela się około 10 kWh ciepła. Jest to zbyt mała oczywiście ilość ciepła dla potrzeb budynku, który mając przeciętną izolację cieplną potrzebuje jej w przybliżeniu od 100 do 140 kWh rocznie na każdy m2 powierzchni ogrzewanej (kWh/m2/rok).

Porównanie kosztów ogrzewania, niezależnie od tego, czy jest to Katowice, czy inne miasto, przedstawia wartość wskaźnika PLN/kWh.


Rys. Porównanie kosztów wytworzenia jednostki ciepła PLN brutto za 1 kWh

Do porównania kosztów wytworzenia ciepła, przyjęto założenia, m.in.:

  • Ceny paliw i energii elektryczne jakie obowiązują w maju 2011r.
  • Cena gazu ziemnego: wg aktualnych taryf, cena rzeczywista 1 m3 uzależniona jest od poboru rocznego, wyniosła dla kotłów – kocioł starego typu: 2,087 PLN/m3, kocioł niskotemperaturowy: 2,180 PLN/m3, kocioł kondensacyjny: 2,263 PLN/m3 (w ramach taryfy W-3)
  • Olej opałowy – ceny detaliczne w maju 2011r, 3,70 PLN/dm3 (źródło: olej-opalowy.pl)
  • Gaz płynny – ceny zakupu nie są aktualizowane i upubliczniane przez dystrybutorów, każdorazowo uzależnione są od umowy indywidualnej z klientem, przyjęto 10 PLN/m3 za propan-butan na podstawie informacji od klientów z sezonu zimowego 2010/2011
  • Energia elektryczna na podstawie cen 05.2011 obliczonych zgodnie z taryfą G12 (noc/dzień w proporcji 50/50% zużycia energii rocznej) wg. kalkulatora Enea (enea.pl), koszt 1 kWh uśredniony wyniósł 0,46 PLN/kWh
  • Węgiel – ceny rynkowe zakupu z 05.2011 (Allegro.pl) paliw z potwierdzoną jakością (polscy producenci), „ekogroszek” 800 PLN/t, miał 500 PLN/t
  • Drewno opałowe – ceny rynkowe zakupu z 05.2011 (Allegro.pl), drewno 170 PLN/mp., Ecopellet 820 PLN/t
  • Wartości opałowe paliw: gaz ziemny 10,29 kWh/m3, gaz płynny 25,6 kWh/m3, olej opałowy 10,09 kWh/dm3, miał 5,83 kWh/kg, „ekogroszek” 6,94 kWh/kg, drewno opałowe 3,4 kWh/kg, pelety 5,36 kWh/kg
  • Przyjęto także fakt, że sprawności średnioroczne źródeł ciepła są niższe od katalogowych znormalizowanych. Uwzględniono bowiem realne warunki pracy, gdzie większe spadki sprawności notowane są dla kotłów na paliwa stałe i olej opałowy. Mają one podwyższone pojemności kotłów i przez to większe straty rozruchowe oraz postojowe. Dla pompy ciepła przyjęto efektywność COP = 4 (dane z wizualizacji rzeczywistej pracy pompy ciepła na viessmann.pl). Przyjęte sprawności odzwierciedlają w zbliżony sposób efektywność pracy źródeł ciepła, jakie one uzyskują w warunkach roboczych.

Dla domu jednorodzinnego, jakich w Katowicach i całym województwie Śląskim jest dużo – o powierzchni ogrzewanej 140 m2, można porównać całoroczne koszty ogrzewania – takie porównanie przedstawia te koszty w sposób bliski do rzeczywistych znanych z praktyki. Przyjęto, że dom posiada dość dobry standard izolacji cieplnej przegród, nie jako nowy obiekt o standardzie niskoenergetycznym, ale z izolacją ścian zewnętrznych rzędu 10-12 cm. Uwzględniono fakt, że wskaźnik rocznych potrzeb cieplnych wynosi 110 kWh/m2rok. A więc budynek w ciągu roku potrzebuje sumarycznie 140 x 110, czyli 15.400 kWh/rok. Tyle ciepła muszą przekazać grzejniki lub ogrzewanie podłogowe do pomieszczeń i to od sprawności źródła ciepła będzie zależało faktyczne zużycie paliwa czy energii.


Rys. Porównanie kosztów ogrzewania w przypadku domu o powierzchni 140 m2 – PLN brutto

Porównanie kosztów ogrzewania uwzględnia tradycyjnie dla takich porównań, wyłącznie zapotrzebowanie ciepła dla ogrzewania budynku. Aby przybliżyć się jednak do rzeczywistych rezultatów pracy różnych systemów grzewczych, należy dodatkowo uwzględnić zużycie paliwa dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej (cwu). Ma to duże znaczenie, ponieważ udział wody użytkowej w kosztach całkowitych jest coraz wyższy w dzisiejszych budynkach o coraz lepszej izolacji cieplnej.

Należy przy tym uwzględnić fakt, że w trybie podgrzewania cwu, występują znaczne różnice w sprawnościach pracy źródeł ciepła i tym samym – w kosztach jej podgrzewania. Obecnie produkowane kotły, a szczególnie wiszące, mogą pracować ze sprawnością podobną w trybie ogrzewania i podgrzewania cwu także poza okresem grzewczym. Niewielka jest ich bowiem pojemność wodna, a konstrukcja wymienników ciepła oraz warstwowych zasobników cwu, pozwala nawet na pracę w trybie kondensacji (głębokie schłodzenie wody grzewczej i niska temperatura powrotna wody grzewczej do kotła).

Kotły na paliwa stałe mają ciężką konstrukcję i dużą objętość wody, przez co pracują w okresie pozagrzewczym z niskimi sprawnościami. Wynika to z tego, że występują znaczne straty ciepła z kotła – dużą ilość ciepła traci się na rozruch kotła z nagrzewaniem wody kotłowej, a następnie schłodzenie kotła po zakończeniu podgrzewania wody użytkowej. W okresie grzewczym, gdy kocioł znajduje się w ciągłej gotowości do pracy, te straty są niewielkie. Stąd dla uwzględnienia podgrzewania cwu przyjęto następujące założenia:

  • Dzienne zużycie ciepłej wody użytkowej – 300 litrów
  • Temperatura podgrzewanej cwu = 55 st.C, zimnej = 10 st.C.
  • Roczne zwiększenie strat ciepła dla cyrkulacji cwu o +10%
  • Liczba dni pracy instalacji cwu – 340 w roku (pozostała część roku – brak mieszkańców w domu)
  • Zapotrzebowanie ciepła dla podgrzewu cwu wg powyższych założeń – 5.780 kWh/rok
  • Sprawności źródeł ciepła w trybie podgrzewania cwu:- kocioł gazowy starego typu: 60% (zamiast jedynie średniorocznej na cele c.o.: 70%)
    • - kocioł gazowy niskotemperaturowy: 80% (zamiast 85%)
    • - kocioł gazowy kondensacyjny: 100% (zamiast 104%)
    • - kocioł olejowy niskotemperaturowy: 70% (zamiast 88%)
    • - kocioł olejowy kondensacyjny: 80% (zamiast 100%)
    • - kocioł na gaz płynny kondensacyjny: 100% (zamiast 104%)
    • - kocioł węglowy na miał: 50% (zamiast 60%)
    • - kocioł węglowy na „ekogroszek”: 50% (zamiast 75%)
    • - pompa ciepła: COP 3,0 (zamiast 4,0)
    • - grzałki elektryczne (bojler): brak strat (grzałki zanurzone w wodzie)
    • - kocioł na drewno: 50% (zamiast 80%)
    • - kocioł na pelety: 70% (zamiast 88%)

Zsumowane razem koszty centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej w domu jednorodzinnym 140 m2 i z zapotrzebowaniem dziennym cwu 300 litrów/d (3-4 osoby) zlokalizowanym np. w Katowicach, wyniosą rocznie:


Rys. Porównanie kosztów ogrzewania budynku o powierzchni 140 m2 przy dziennym zużyciu cwu 300 litrów/dzień

W analizie porównawczej całkowitych rocznych kosztów eksploatacji źródeł ciepła, dodatkowo uwzględniono następujące 4 warianty systemów:

  • Kocioł opalany węglem, jaki często współpracuje z bojlerem elektrycznego, który w okresie pozagrzewczym pozwala na wyłączenie kotła i podgrzewanie przez niego wody użytkowej (tutaj przyjęto, że bojler elektryczny pracuje przez 5 miesięcy w roku). Podnosi to całkowite roczne koszty eksploatacji. Może się zdarzyć, że dodatkowo koszty podnoszą grzejniki łazienkowe z grzałkami elektrycznymi, ponieważ włączanie kotła na paliwo stałe w sezonie letnim mija się z celem.
  • 3 warianty z nowymi kotłami co, gdzie dodano kolektory słoneczne do kotła kondensacyjnego na gaz ziemny, na gaz płynny oraz do kondensacyjnego olejowego.

Kolektory słoneczne, które można przewidzieć w każdym rodzaju budynku, dla domów jednorodzinnych mogą z powodzeniem zmniejszyć o 60% roczne zużycie paliwa/energii dla podgrzewania ciepłej wody.

Wnioski wynikające z porównania kosztów ogrzewania:

  • Najniższe koszty eksploatacji uzyskuje system z solankową pompą ciepła, gdzie jeszcze dodatkowo można przewidzieć kolektory słoneczne
  • Rozpiętość kosztów wynosi ponad 3,6 razy między najtańszą, a najdroższą formą ogrzewania
  • Olej opałowy oraz gaz płynny stanowią paliwa, dla których ceny podlegają znacznym wahaniom. W maju 2011 poziom ich cen jest na tyle wysoki, że stanowią paliwo raczej przy braku sieci gazu ziemnego. Gaz płynny pozwala zastosować kocioł gazowy, który w razie przestawienia na gaz ziemny (np. późniejsze podłączenie budynku do sieci) można szybko i tanio przezbroić
  • Przyjazną środowisku alternatywą przy braku dostępu do gazu ziemnego są kotły opalane różnymi formami drewna opałowego. Ich eksploatacja jest tańsza niż dla kotłów węglowych czy gazowych. Można dodatkowo polecić jako ich uzupełnienie, zastosowanie kolektorów słonecznych, aby w okresie letnim wyłączyć kocioł.
  • Takie same koszty eksploatacji, przy zdecydowanie wyższym komforcie użytkowania i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, daje zastosowanie w miejsce kotła na węgiel – gazowego kotła kondensacyjnego (gaz ziemny) z kolektorami słonecznymi
  • Jeżeli korzysta się z kotła na węgiel i bojlera elektrycznego, to w miejsce tego, zastosowanie kotła kondensacyjnego na gaz ziemny przyniesie podobne koszty eksploatacji, ale już po dodaniu kolektorów słonecznych, sumaryczne roczne koszty obniżą się o dalsze 14%
  • Węgiel nie jest wcale tanim paliwem, a przy tym należy uwzględnić trudności z dostępnością dobrej jakości paliwa w sezonie grzewczym, wahania cen, niski komfort użytkowania i zanieczyszczenie środowiska naturalnego, a także bliskiego otoczenia (poruszane np. przez użytkowników zabrudzenie komina, dachu).

Jakie ogrzewanie, instalację co wybrać? Jaki kocioł, paliwo?

Katowice, a także znaczna część województwa Śląskiego jest regionem dość dobrze zgazyfikowanym, a gaz ziemny pozwala dokonać wyboru spośród wielu nowoczesnych urządzeń grzewczych – przede wszystkim spośród całej gamy kotłów kondensacyjnych, także kompaktowych, które łatwo jest połączyć z instalacją solarną. Jeżeli budynek pozbawiony jest dostępu do gazu ziemnego, to wtedy można rozważyć wykorzystanie gazu płynnego. Jego zaletą jest to, że pozwoli on w przyszłości przezbroić ten sam kocioł grzewczy w szybki i tani sposób. Kotły olejowe także dają często możliwość zmiany palnika wentylatorowego z olejowego na gazowy. Także w przypadku kotłów na drewno można uzyskać wysoki komfort użytkowania, szczególnie tych, które pracują w pełni automatycznie w oparciu o granulat drzewny zwany peletami.


Rys. Standardowa instalacja co złożona z gazowego kotła kondensacyjnego i kolektorów słonecznych współpracujących poprzez biwalentny podgrzewacz ciepłej wody użytkowej

Jeżeli budynek jest oddalony od sieci gazowej, albo planuje się w nim modernizację ogrzewania i np. wymianę istniejącego kotła na węgiel, gaz płynny, czy olej opalowy, to korzystne efekty można uzyskać inwestując w pompę ciepła. W tym zakresie mamy do dyspozycji szereg rozwiązań: pompy ciepła powietrze-woda, solanka-woda, a także typu Split.

Zastosowanie nowoczesnych systemów grzewczych w połączeniu z poprawą standardów izolacji cieplnej budynków sprawia, że przeliczając wartość środków pieniężnych, wcale nie płacimy więcej za ogrzewanie, niż wcześniej 20-30 lat temu. A zatem tanie ogrzewanie to dzisiaj realna perspektywa, pod warunkiem starannego dobrania optymalnego rozwiązania, jakie musi dać trwałe wieloletnie efekty, jak każda dobra inwestycja finansowa.

Zapraszamy do złożenia zapytania ofertowego oraz kontaktu z naszą firmą z Katowic:

Kontakt z firmą NTI Śląsk