NTI Śląsk - logo

Piece grzewcze, albo kotły grzewcze? – Katowice i nie tylko…

Potocznie określane piecami urządzenia grzewcze, to kotły służące do zasilania instalacji co, np. instalacji grzejnikowej lub ogrzewania podłogowego (tzw. podłogówka). Mówimy o kotłach, w których najczęściej czynnikiem grzewczym jest woda, przepływająca następnie przez instalację centralnego ogrzewania. Można więc mówić o piecach hutniczych, laboratoryjnych, piekarniczych, itp.. Określenie piece stąd zapewne zaczęło być używane dla kotłów grzewczych, że w przeszłości były to ciężkie, masywne przeważnie żeliwne urządzenia. Były one najczęściej opalane węglem lub drewnem, w dalszych latach olejem opałowym i gazem ziemnym. Takich kotłów grzewczych starego typu w Katowicach i w całym województwie Śląskim pracuje jeszcze bardzo dużo i na pewno w bliskiej przyszłości zaczną być wymieniane na nowe ze względu na ich znaczne zużycie i awaryjność, a przede wszystkim z uwagi na ich niską sprawność pracy, przekładającą się na wysokie koszty ogrzewania.
 

Vitoligno 100-S - kocioł Viessmann zgazowujący drewno   Pyromat-ECO - piec na drewno
Vitoligno 100-S
Kotły pracujące na zasadzie zgazowania drewna pozwalają na uzyskiwanie wysokich sprawności pracy oraz długich okresów spalania drewna
  Koeb, Mawera
Kotły na biomasę z szerokiej oferty urządzeń firmy Viessmann, umożliwiają spalanie szczap drewna, jak i peletów, zrębków, trocin, a nawet świeżych wiórów.

 

Produkowane dzisiaj kotły, nie przypominają wcześniejszych – tradycyjnych piecy co. Widać to np. po powszechnie stosowanych kotłach wiszących, występujących w bardzo wielu wariantach wykonania: jako jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, także z wbudowanymi zasobnikami ciepłej wody użytkowej. Należy zaznaczyć, że kotły wiszące to przede wszystkim kotły gazowe i co raz bardziej powszechnie – kondensacyjne, zapewniające maksymalną sprawność pracy. Katowice i cały region jak też szereg miast w Polsce rozwija swoje zasoby mieszkaniowe, a w dzisiejszych domach brak jest tradycyjnych pomieszczeń kotłowni, z jakimi kojarzone były „stare” piece węglowe. Dlatego też kotły wiszące oraz kompaktowe kotły gazowe znane potocznie jako piece gazowe, serii Vitodens firmy Viessmann dostosowane są dzisiejszych warunków montażu. Automatyka nowych urządzeń szczególnie uwzględnia fakt częstej współpracy z tzw. podłogówką, czyli instalacją ogrzewania podłogowego.

Cechy jakimi charakteryzują się te urządzenia to m.in:

  • Wysokie techniczne zaawansowanie
  • Design – atrakcyjny powalający dopasować kocioł do wnętrz budynku
  • Wysoki poziom sprawności pracy w trybie ogrzewania co i podgrzewania cwu
  • Automatyka o szerokim zakresie funkcji, łatwą obsługą, zdalnym monitoringiem pracy, itd.
  • Bezpieczeństwo – standardem dla większości kotłów jest zamknięta komora spalania
  • Poprzez zastosowanie palników promiennikowych MatriX – cicha wręcz niesłyszalna dla ucha praca kotła
 
Vitodens-300-W - wiszący kocioł kondensacyjny na gaz   Vitodens-200-W - gazowy kocioł kondensacyjny
Vitodens 300-W
Kocioł wiszący jednofunkcyjny służy do centralnego ogrzewania budynku, we współpracy z podgrzewaczem cwu, może on także pracować na potrzeby cwu
  Vitodens 200-W
Wariant współpracy kotła gazowego z podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej, którego pojemność zależy od potrzeb użytkowników. Przy zastosowaniu podgrzewacza biwalentnego możliwa jest współpraca z kolektorami słonecznymi.

 

Vitodens-222-W - wiszący kocioł gazowy z wbudowanym zasobnikiem   Vitodens-222-F - kompaktowy piec gazowy Viessmann
Vitodens 222-W
W tzw. piecach gazowych może być wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej. Jest to rozwiązanie pośrednie między kotłem dwufunkcyjnym, a jednofunkcyjnym z podgrzewaczem cwu. Doskonale sprawdza się w apartamentach i małych domach (przy braku cyrkulacji cwu), z jedną łazienką, o zwiększonych potrzebach wody i z podwyższonymi oczekiwaniami komfortu.
  Vitodens 222-F
Interesującymi rozwiązaniami są kotły kompaktowe, będące połączeniem kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem cwu. Oszczędza się dzięki nim koszty inwestycji i miejsce zabudowy, którego często brakuje w budynkach nowych. Kotły mogą także współpracować z więcej niż jednym obiegiem co, a w tym z ogrzewaniem podłogowym

 

Vitodens-333-F - kondensacyjny kompaktowy kocioł gazowy   Vitodens-343-F - kompaktowy kocioł gazowy z kolektorami słonecznymi
Vitodens 333-F
Kompaktowe kotły kondensacyjne mogą być wyposażone w zasobniki warstwowe, bądź też w przypadku wody o zwiększonej twardości – w tradycyjne z wężownicą grzejną. Aby zmniejszyć ilość osadów mineralnych, można przewidzieć w budynku stację uzdatniania wody Aquahome.
  Vitodens 343-F
Kompaktowe gazowe kotły kondensacyjne są przeznaczone są do bezpośredniej współpracy z kolektorami słonecznymi dając szansę wykorzystania energii słonecznej także w budynkach pozbawionych pomieszczenia kotłowni, gdzie jeszcze wcześniej należało zmieścić zarówno kocioł grzewczy, jak i odrębny „solarny” podgrzewacz biwalentny.

Montaż kotłów grzewczych, instalacji co – Katowice, Śląskie…

Oferowane przez naszą firmę NTI Śląsk z Katowic kotły grzewcze, można instalować w zasadzie w każdym obiekcie dzięki szerokiemu zakresowi mocy (od 3,8 kW aż do 20.000 kW): w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych, a także w obiektach użyteczności publicznej, w przemyśle, ciepłownictwie, itd.. Montaż urządzeń oraz obsługę serwisową gwarancyjną i pogwarancyjną prowadzą nasi wykwalifikowani pracownicy. Obsługa Klienta jest prowadzona przez naszą firmę niezależnie od tego czy jest to Katowice, czy też inne miasto, region … Realizowany przez nas montaż kotłów oraz instalacji co poprzedzamy najpierw szczegółowo doborem i wyceną prac montażowych.

Vitodens-343-F - kompaktowy piec gazowy   Vitodens-222-F - kocioł gazowy mieszczący się we wnęce
Vitodens 343-F
Kompaktowe piece kondensacyjne zajmują niewielką powierzchnię w pomieszczeniu, ponieważ zawierają cały osprzęt hydrauliczny, automatykę oraz pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej.
  Vitodens 333-F
Dla zabudowy kompaktowego gazowego kotła kondensacyjnego nie są konieczne do zachowania odstępy boczne, dlatego można je zabudować we wnękach np. kuchennych.

 

Vitorond-111 - kocioł olejowy z zasobnikiem   Vitocrossal-300 - stojacy gazowy kocioł kondensacyjny Viessmann
Vitorond 111
Także kotły olejowe można zastosować w wariancie kompaktowym. W jednej obudowie znajduje się kocioł z olejowym palnikiem nadmuchowym, podgrzewaczem cwu, automatyką i osprzętem hydraulicznym.
  Vitocrossal 300
Stojące gazowe kotły kondensacyjne są rzadziej stosowane od kotłów wiszących, chociaż posiadają bardzo korzystne cechy – są mniej obciążone cieplnie i przede wszystkim płynnie współpracują z bardziej rozbudowanymi systemami grzewczymi o dużych objętościach, gdzie dodatkowo występuje kilka obiegów, np. grzejniki oraz tzw. podłogówka

Jakie będą koszty ogrzewania przy zastosowaniu kotłów gazowych, olejowych, na drewno…

Jest to podstawowa kwestia interesująca przyszłych użytkowników systemów grzewczych. Czy warto wymienić stary tzw. piec co na nowy? A w przypadku nowego domu jaki kocioł i jaką instalację co warto zastosować? Należy wziąć pod uwagę nie tylko dostęp budynku do sieci gazowej, ale przede wszystkim koszty inwestycji i późniejsze koszty eksploatacji. Dla standardowego domu jednorodzinnego zlokalizowanego w Katowicach o powierzchni ogrzewanej 140 m2, porównanie kosztów centralnego ogrzewania przedstawia się następująco:


Rys. Porównanie kosztów ogrzewania domu o powierzchni 140 m2, z uwzględnieniem podgrzewania ciepłej wody użytkowej w ilości 300 litrów/dzień

Według porównania kosztów ogrzewania, jeżeli w domu użytkowany jest kocioł kondensacyjny można liczyć na niskie koszty eksploatacji szczególnie, gdy dom posiada niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Gdy modernizujemy system grzewczy, koszty ogrzewania mogą się obniżyć nawet o 40% mniej w stosunku do tradycyjnych tzw. pieców co, najczęściej żeliwnych, z atmosferycznymi palnikami o niskich sprawnościach średniorocznych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych kotłów pracujących przy tym z minimalną emisją zanieczyszczeń, zyskają nie tylko mieszkańcy domu, ale także środowisko naturalne dla miasta Katowice i jego okolic, gdzie spodziewać się można z czasem poprawy jakości powietrza atmosferycznego.

Pełne omówienie tego zagadnienia wraz z objaśnieniami i wnioskami można uzyskać w temacie kosztów ogrzewania domu

Dlaczego sprawność kotła może wynosić nawet 109%? Jak pracuje kocioł kondensacyjny?

Czy jest w ogóle możliwe uzyskiwanie sprawności powyżej 100%? – pytają często Klienci. Ponieważ jest to częste pytanie – również o to, jaka jest zasada pracy kotła kondensacyjnego (których pracuje w Katowicach duża liczba), to warto wspomnieć o tym zagadnieniu. Tym bardziej, że za kilka lat jak wskazują badania rynkowe, nastąpi całkowite wyparcie z rynku „zwykłych” niekondensacyjnych kotłów, na rzecz kotłów kondensacyjnych.

Każde paliwo podczas spalania wydziela parę wodną o ilości uzależnionej od zawartości wodoru w paliwie. Największe ilości pary wodnej powstają przy spalaniu gazu ziemnego (duża zawartość węglowodorów), stąd kocioł kondensacyjny kojarzy się powszechnie z kotłem gazowym, chociaż na rynku są dostępne również olejowe kotły kondensacyjne. Ponieważ przy spalaniu oleju opałowego powstaje mniej pary wodnej, to pracują one już z niższymi sprawnościami – nie więcej niż 104%. A skąd się jednak bierze sprawność do 108, a nawet dla niektórych gazowych kotłów kondensacyjnych aż do 109%?

Wynika to z powodu wcześniejszego przyjęcia normy obliczania sprawności, gdzie za odniesienie = 100%, przyjęto ciepło zawarte w spalinach suchych (wartość opałowa). W takich „piecach” para wodna musiała przejść do komina bez skroplenia, aby ochronić go przed korozją (kwaśny kondensat – skropliny). Wszystko było poprawne przez długi czas, dopóki nie pojawiły się w latach 90-tych na rynku europejskim pierwsze kotły kondensacyjne. Jedne z pierwszych kotłów tego typu zaoferowała firma Viessmann, która wdrożyła i opatentowała w latach 70-tych technologię spawania stali kwasoodpornej. W przypadku gazu ziemnego, ciepło zawarte w parze wodnej to dodatkowe 11% i jest to tak zwane ciepło spalania (111% wg schematu) – jest to całkowita ilość ciepła zawarta w spalinach wilgotnych. Zasada obliczania sprawności kotła nie zmieniła się, ale w tzw. piecu kondensacyjnym spaliny są głęboko schładzane co już podwyższa sprawność jego pracy (dla każdych 20 st.C mniej przybywa 1% sprawności więcej) i dodatkowo wywołuje efekt kondensacji (skraplania) pary wodnej zawartej w spalinach.

Zasada pracy kotła kondensacyjnego
Rys. Poglądowy bilans cieplny – zasada funkcjonowania kotła kondensacyjnego.

Ciepło uzyskane ze skroplenia pary wodnej tym razem uwzględnia się w bilansie cieplnym kotła – ponieważ podwyższa ono ilość ciepła z kotła. Wobec niezmiennej wartości 100% (wartość opałowa), sprawność kotła kondensacyjnego wyniesie ponad 100%. Jak widać granicą fizyczną jest tutaj wartość 111%, a w praktyce, gdy zachodzą straty ciepła i niecałkowitej kondensacji (minimalne straty to 2%), to sprawność kotła kondensacyjnego wyniesie właśnie do 108 czy nawet do 109%. Nie jest to więc efektem marketingowych działań producentów, ale przyjętych norm i zasad obliczania sprawności. Część krajów (poza Polską) zmieniła już normę, gdzie za 100% przyjmuje się właśnie wartość ciepła spalania (u nas jako 111%).

W niczym nie zmienia to z kolei faktu, że tzw. piece kondensacyjne w porównaniu do tradycyjnych stało- lub niskotemperaturowych (gdzie para wodna jest tracona wraz ze spalinami, mają zdecydowanie wyższą sprawność pracy – w praktyce od 15 do 30% i więcej w skali roku. Ważna jest różnica sprawności między kotłami liczona według tej samej normy.

Poradnik – ogrzewanie gazem ziemnym

 

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą z Katowic:

Kontakt z firmą NTI Śląsk