Porównanie kosztów ogrzewania
Największą część bo aż od 70 do 80% rocznych kosztów utrzymania domu stanowią koszty związane z ogrzewaniem oraz podgrzewaniem wody użytkowej, dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej instalacji grzewczej.
Na koszty związane z ogrzewania domu ma wpływ szereg czynników. Największą rolę odgrywa tu standard izolacyjności cieplnej budynku, a następnie rodzaj stosowanego paliwa oraz sprawność systemu grzewczego.
Szacunkowy koszt ogrzania obiektu, stosując jako jednostkę miary 1kWh energii, zależy od zastosowanego paliwa oraz nośnika energii.
Rys. Porównanie kosztów wytworzenia 1 kWh ciepła – Maj 2011
Rys. Roczne koszty ogrzewania domu o powierzchni 140 m2 w zależności od rodzaju kotła – stan na Maj 2011
Z porównania kosztów ogrzewania wynika:
- Najtańszy w eksploatacji jest system z solankową pompą ciepła, który dodatkowo można podłączyć pod kolektory słoneczne
- Najdroższe ogrzewanie może być nawet 3,6 razy droższe od najtańszego
- Ceny paliwa takiego jak olej opałowy czy gaz płynny podlegają znacznym wahaniom
- Dużą zaletą kotła gazowego jest możliwość jego przestawienia z gazu płynnego na gaz ziemny, w sposób szybki i tani
- Alternatywą dla kotła gazowego jest kocioł opalany drewnem. Jest bardziej ekologiczny oraz tańszy w eksploatacji. Możliwe jest tu również zastosowanie kolektorów słonecznych, co w okresie letnim pozwala na wyłączenie kotła
- Zastąpienie kotła na węgiel, kotłem gazowym kondensacyjnym z kolektorami słonecznymi gwarantuje podniesienie komfortu użytkowania kotła oraz niezmienność kosztów
- Jeżeli zastąpimy kocioł na węgiel i bojler elektryczny kotłem kondensacyjnym na gaz ziemny wraz z kolektorami słonecznymi, to zmniejszymy roczne o 14%
- Za zastąpieniem kotłów na węgiel przemawia: ciągle rosnąca i już bardzo wysoka cena węgla, ograniczona dostępnością w sezonie grzewczym, przy słabej jakości paliwa dużo odpadów, zanieczyszczenie środowiska naturalnego itd.
- W kotłach na paliwo stałe (węgiel, drewno) zachodzi znaczne obniżenie sprawności w okresie letnim i przejściowych, ponieważ zapotrzebowanie na ciepło występuje wtedy rzadko i głównie na potrzeby podgrzania wody użytkowej. W efekcie występują znaczne straty przy rozruchu oraz straty nadmiaru ciepła do otoczenia.
Komentarz do porównania kosztów ogrzewania
Przyjęte do porównania kosztów ogrzewania sprawności źródeł ciepła wynikają z szacunków. Szczególnie w przypadku kotłów na paliwo stałe (węgiel, drewno) zachodzi znaczne obniżenie sprawności w okresie letnim i przejściowych, mające wpływ na sprawność średnioroczną. Obniżenie sprawności kotłów na paliwo stałe następuje wówczas w trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej, gdzie zapotrzebowanie na ciepłowystępuje sporadycznie w ciągu dnia. Duża pojemność wodna kotłów na paliwo stałe wymusza podgrzanie schłodzonej wody kotłowej (straty rozruchowe), a następnie oddawanie zbędnego ciepła do otoczenia (straty postojowe).