NTI Śląsk - logo

Ważne szczegóły budowy kotłów olejowych Viessmann

Od dawien dawna Viessmann jest pionierem w branży techniki grzewczej. Dzięki ciągłym innowacjom sprawność przemiany energii w ciepło wzrosła do granic możliwości technicz­nych. Jednocześnie drastycznie zredukowano zużycie energii oraz emisji CO2 w naszych kotłach grzewczych.

Biferralna zespolona powierzchnia grzewcza

Wynalezienie biferralnej (dwuwarstwowej) zespolonej powierzchni grzewczej w latach 70-­tych stanowiło krok milowy w dziedzinie energooszczędnego ogrzewania. Jeszcze dzisiaj jest ona synonimem wysokiego bez­pieczeństwa eksploatacji i długiego okresu użytkowania. Dzisiaj powierzchnia Bifferal stosowana jest w kotłach olejowych niskotemperaturowych Vitola oraz kondensacyjnych Vitoladens.


Rys.Powierzchnie grzewcze Bifferal stosowane w kotłach olejowych pozwalają na pracę kotłów bez ochrony przed niską temperaturą wody w kotle.

Komora spalania typu Bifferal wykonana jest z żeliwa oraz stali, co stanowi innowację w stosunku do tradycyjnych kotłów wykonywanych jedynie ze stali lub jedynie z żeliwa. Dzięki temu wykorzystano właściwości żeliwa od strony gorącej spalinowej – odporność na wysokie temperatury, akumulację ciepła. Od strony wodnej ciśnieniowej, wykorzystano z kolei plastyczne właściwości stali.

Oddawanie ciepła ze spalin do wody kotłowej przez dwie warstwy materiału, analogicznie jak to jest w przypadku okien 2-szybowych, zapobiega wykraplaniu wilgoci, dla kotłów – z pary wodnej zawartej w spalinach. Wyeliminowano w ten sposób najbardziej znane zagrożenie dla trwałości kotła – wykraplanie wilgoci działające korozyjnie na jego powierzchnie grzewcze.

Powierzchnia grzewcza Inox-Radial

Wszystkie kondensacyjne kotły olejowe Viessmann są dzisiaj wyposażone w po­wierzchnię grzewczą Inox­Radial z nierdzew­nej stali szlachetnej. Ta niezniszczalna techni­ka oznacza wysoką sprawność 103 procent, wyróżnia się długim okresem użytkowania oraz pewną i efektywną pracą. Kondensacyj­ne urządzenia olejowe są już zaprojektowane pod przyszłe standardy, ponieważ mogą być opalane różnymi rodzajami oleju opałowego wraz z domieszką biooleju.

Szczególnie istotne jest stosowanie w kotłach kondensacyjnych firmy Viessmann stali kwasoodpornej DIN 1.4539 o zwiększonej zawartości tytanu i molibdenu oraz wzbgaconą dodatkowo o chrom i nikiel.

Powierzchnie grzewcze InoX-Radial firma Viessmann, jako jedyna na rynku europejskim, wykonuje w całości samodzielnie, są one stosowane w kotłach kondensacyjnych małej mocy. Zapewniają osiąganie maksymalnych sprawności pracy kotłów, dzięki równomiernemu oddawaniu ciepła – poprzez jednokrotne przejście spalin przez równe szczeliny 0,8mm. W odróżżnieniu od np. powierzchni aluminiowych, stosowanych w niektórych kotłach, kondensat nie zalega na chropowatej powierzchni działając na nią korozyjnie, a jest samoczynnie usuwany przez spaliny z gładkiej powierzchni.


Rys. Powierzchnie kondensacyjne InoX-Radial

Powierzchnie grzewcze InoX-Radial nie mają odpowiedników na rynku kotłów grzewczych, a podobne konstrukcje spiralne wymagają zazwyczaj 2-krotnego przejścia spalin przez nieregularne szczeliny wymiennika wykonanego ze standardowej stali np. DIN 1.4306.

Nagrodzone wzornictwo

Najlepsza technologia i nowoczesny design harmonijnie współgrają w wyrobach firmy Viessmann. Na całym świecie przedsiębior­stwo otrzymało w ostatnich latach, za swoje produkty, ponad 40 znaczących nagród za wzornictwo. Kotły grzew­cze Viessmann wielokrotnie wyróżniono renomowaną nagrodą „red dot design award”. Kotły Viessmann nagrodzone zostały również prestiżową niemiecką nagrodą wzorniczą Design Plus.


Rys. Red Dot Design Award – nagroda otrzymana przez firmę Viessmann za nowoczesny design jej produktów