ABC Ogrzewania
Ogrzewanie domu wraz podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej stanowi przeciętnie 90% rocznych kosztów eksploatacji domu jednorodzinnego. Inwestycja w system grzewczy lub jego modernizacja jest więc decyzją niezmiernie ważną i z pewnością niesie wiele pytań. Nowoczesna technika grzewcza to niezwykle szeroki zakres wiedzy związanej między innymi z techniką spalania, budową źródeł ciepła czy też regulacją i automatyką. System grzewczy stanowi integralny i jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, zapewniając w nim komfort cieplny i dostarczając ciepłą wodę użytkową (c.w.u.) oraz inne ciepło niezbędne dla celów np. technologicznych.
Koszty ogrzewania
Ogrzewanie i podgrzewanie c.w.u. w bilansie budynku mieszkalnego, stanowi nawet to 80-90% rocznych kosztów jego eksploatacji. A więc od prawidłowego doboru systemu grzewczego oraz parametrów technicznych urządzeń, ich sprawności, niezawodności, jakości wykonania, zależy późniejsza wieloletnia praca całego systemu. Warto więc zapoznać się z kosztami ogrzewania w zależności od wybranego paliwa.
Porównianie kosztów ogrzewaniaKoszty ogrzewania gazem
Kotły gazowe
Gaz ziemny jest obecnie najczęściej zalecanym nośnikiem energii dla celów grzewczych. Wynika to z relatywnie niskich kosztów ogrzewania, niskiego kosztu inwestycji jak i wysokiego komfortu użytkowania kotłów gazowych. Tego typu urządzeń jest na rynku bardzo wiele, co sprawia, że łatwiej o porównania oraz o wybór najodpowiedniejszego dla siebie rozwiązania. Na co warto zwrócić uwagę?
Ważne szczegóły budowy kotłów gazowych ViessmannNajlepszy kocioł kondensacyjny
Kotły olejowe
W przypadku braku możliwości podpięcia budynku do sieci gazowej należy rozważyć inne możliwe nośniki energii cieplnej. Jednym z nich jest olej opałowy. Nowoczesne kotły olejowe Viessmann są już oferowane także jako kondensacyjne, co jeszcze do niedawna było domeną jedynie kotłów gazowych. Kotły olejowe zapewniają wysoki poziom komfortu użytkowania, niemal jak dla kotłów gazowych.
Zalety ogrzewania olejem opałowymWażne szczegóły budowy kotłów olejowych Viessmann
Kotły na drewno
Inną alternatywą dla kotłów gazowych jest użycie drewna jako nośnika energii cieplnej. Drewno to paliwo czyste i przyjazne środowisku. Wbrew skojarzeniom ogrzewanie drewnem wcale nie musi być mało komfortowe. Warto wiedzieć iż zastosowanie pelletów zamiast tradycyjnych form drewna (szczapy, polana) zapewni bezobsługową pracę urządzenia. Nie ma więc potrzeby tradycyjnego dorzucania do pieca.
Rodzaje drewna opałowegoKocioł olejowy czy na drewno?
Pompy ciepła
Kolejną możliwością jest wykorzystanie w celu ogrzewania, zamiast gazu, oleju czy drewna, ciepła z natury. Pompy ciepła firmy Viessmann to jeden z najbardziej przyszłościowych i przyjaznych dla środowiska sposób wytwarzania ciepła. Pompy ciepła pozwalają na wykorzystanie w celu ogrzewania ciepła z gruntu, wody gruntowej lub powietrza.
Jaką pompę ciepła wybrać?Pompa ciepła w nowym domuModernizacja ogrzewania
Kolektory słoneczne
W dobie coraz wyższej sprawności kotłów coraz większy udział w całkowitych kosztach ogrzewania ma podgrzew ciepłej wody użytkowej. Warto więc rozważyć inwestycję w kolektory słoneczne. Instalacja z kolektorami słonecznymi pozwala na zmniejszenie o 60 % zużycia ciepła dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody użytkowej w budynkach jednorodzinnych. W miesiącach letnich może być to nawet 100-procentowe pokrycie potrzeb, co pozwala na całkowite wyłączanie kotła grzewczego z pracy!
Kolektor płaski czy próżniowy rurowy?Jak działa kolektor słoneczny